Jablečný kynutý koláč s makovou drobenkou - bez vajec

Suroviny Velký plech

Na těsto:
500 g hladké mouky
špetka soli
100 g moučkového cukru nebo krupicového cukru
80 g hery nebo jiného tuku
30 g čerstvého droždí
zhruba 260 - 270 ml mléka - dle potřeby
Na náplň:
800 - 1000 g jablek na kousky nakrájených- já měla hrubě nastrouhané
1 - 2 lžíce cukru nebo dle potřeby
trošku mleté skořice
rozinky
Na drobenku:
100 g hladké mouky
80 - 100 g mletého máku
80 g moučkového cukru
120 g hery nebo jiného tuku

Postup přípravy receptu

  1. Do mísy dáme mouku se solí, přidáme hodně povolený nebo rozpuštěný a zchladlý tuk, cukr, vlažné mléko, rozdrobíme droždí a zhruba 10 minut necháme, až vzejde. Nebo si můžeme udělat klasický kvásek, kdy z odměřeného množství mléka odebereme asi 100 ml, přidáme trochu cukru a droždí. Necháme vzejít a přidáme k ostatnímu. Zpracujeme těsto a necháme vykynout.

  2. Pak těsto rozválíme na plát a dáme na velký plech vyložený papírem na pečení nebo teflonovou fólií. Pokud nemáme, plech vymažeme olejem (můžeme nechat těsto chvíli kynout). Na těsto rozprostřeme jablka, podle potřeby pocukrujeme, poprášíme skořicí a přidáme rozinky. Na jablka rozdrobíme drobenku, kterou připravíme tak, že smícháme mouku s mletým mákem, cukrem a přidáme ne moc tuhý tuk. Vše promneme.

  3. Koláč necháme vykynout a vložíme péct do předehřáté trouby.

Poznámka od kuchařky

Těsto na tento koláč je obyčejnější a je bez vajec, třeba to někdo využije. Může se ještě přidat trošku citrónové kůry. Potřebovala jsem spotřebovat mák, který jsem neměla namletý ale nasekaný v tříštivém kávomlýnku. Proto jsem udělala takovou drobenku. Jablka spíš doporučuju nakrájet na dílky a poklást na těsto. Já spěchala, tak jsem nastrouhala.

Komentáře k receptu Jablečný kynutý koláč s makovou drobenkou - bez vajec

Tématické fráze: jablečný koláč bez vajec jablečný koláč na plech s drobenkou kolac bez vajec jablečny kolač na plech jablkový koláč bez vajec kynuty kolač s jablky a drobenkou kynuté koláčky s jablky kynutý koláč s jablky kynuté koláče bez vajec drobenkový koláč bez vajec moravské koláče s drobenkou jablečný kolač bez vajec a mléka jablecný kolác s drobenkou kynutý koláč na plech s jablky kynuté koláče s jablky kynutý jablkový koláč s drobenkou kynuté jablečné koláčky koláč na plech bez vajec kynutý jablkový koláč s drobenkou jablečný koláč s drobenkou na plech