Vepřová plec na víně

Suroviny 4 porce

800 g vepřové plece vcelku
400 ml bílého vína použila jsem Rulandské bílé
150 g Gazdovské slaniny nebo jiné
1 velká mrkev
2-3 velké cibule
1 lžička mletého zázvoru
1 lžíce oleje
na hrubo drcený černý pepř
sůl
podle chuti citronová šťáva
voda na podlití
niť na zajištění

Postup přípravy receptu

  1. Maso opláchneme, osušíme a úzkým delším nožem utvoříme po celé délce masa otvory.

  2. Slaninu a mrkev nakrájíme na delší špalíčky a zasuneme do otvorů v mase. Maso pro lepší držení tvaru utáhneme nití a okořeníme pepřem.

  3. Zbytek mrkve a slaniny, která nám již do masa nevejde nakrájíme na drobnější kousky.

  4. Cibuli nakrájíme nahrubo a dáme ji společně se zbytkem slaniny na lžíci oleje orestovat. Na takto připravený základ vložíme maso a prudce ze všech stran necháme zatáhnout. Zasypeme zázvorem, lehce osolíme, přidáme zbytek mrkve a podlijeme vínem.

  5. Silným varem necháme víno ze čtvrtiny odpařit, hrnec přikryjeme poklicí a slabým varem dusíme doměkka. Občas promícháme a malinko podlijeme.

  6. Měkké maso vytáhneme, odstraníme nitě, naporcujeme a uchováme v teple.

  7. Šťávu ponorným mixérem rozmixujeme, nemusíme úplně dohladka a podle potřeby můžeme dochutit citronovou šťávou. Podáváme s knedlíkem, nebo s rýží.

  8. Maso můžeme dusit i v papiňáku. Po podlití vínem necháme prudkým varem vařit cca 5minut. Poté hrnec uzavřeme tlakovou poklicí a od doby varu dusíme na slabém plameni 35-40minut,podle velikosti masa. Po ochlazení a otevření hrnce je postup stejný, jak je popsáno výše.

Poznámka od kuchařky

Na zahuštění nemusíme použít žádnou mouku, rozmixovaná zelenina šťávu dostatečně zahustí.

Komentáře k receptu Vepřová plec na víně

Tématické fráze: vepřová plec na víně vepřove na vině vepřová plec recepty vepřová plec vepřové plecko vepřové plecko na víně vepřové plecko recepty vepřové plecko recepty plecko na víně plec na vine vepřová na víně vepřová plec na bílém víně recepty z vepřové plece vepřová plec recept recept na vepřové plecko vepř.plec plecko recepty recepty na vepřové plecko vepřové plec na víně recept plecko na víně