Celozrnný kváskový chléb

Suroviny

Rozkvas:
30 g žitného kvásku
50 g žitné celozrnné mouky
100 g pšeničné celozrnné mouky
170 g vody
Dále:
280 g vody
300 g pšeničné celozrnné mouky
50 g hladké mouky
2 lžičky soli
lžička kmínu

Postup přípravy receptu

  1. Umícháme rozkvas a v teple místnosti ho necháme asi 10-12 hodin kvasit.
    Zároveň s umícháním rozkvasu promícháme všechnu celozrnnou mouku se zbytkem vody a uložíme do lednice (proběhne autolýza, mouka bobtná a zároveň v chladu lednice nekvasí).

  2. Aspoň 2 hodiny před vlastním hnětením těsta předmočenou mouku z lednice vyndáme, aby se trochu ohřála. Přidáme k ní pak rozkvas, hladkou mouku, sůl a kmín a uhněteme volné těsto.

  3. Stěrkou těsto vyškrábneme na pomoučený stůl a poprvé ho překládáme. Po překládání dáme těsto kynout do olejem vymazané misky.

  4. Překládání zopakujeme ještě třikrát, vždy po 30 minutách, pokaždé v už jen v míse – na olejem potřené prsty se těsto téměř nelepí. Po třetím přeložení už vytvarujeme bochníček a ten vložíme na moukou a otrubami dobře vysypanou utěrku a i s ní pak do ošatky, kde ho necháme 1-2 hodiny kynout.

  5. Necháme dobře rozpálit troubu i s litinovým hrncem na 250°C, bochník do hrnce pomocí utěrky opatrně skulíme, rychle zakryjeme poklicí a zavřeme troubu. Po 10 minutách pečení poklici sundáme a chleba dopečeme (asi 30 minut).

Poznámka od kuchařky

Pekárnománie -> http://www.pekarnomanie.cz

Komentáře k receptu Celozrnný kváskový chléb

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: rozkvas jak udělat rozkvas celozrnný kváskový chléb kváskový chléb bez rozkvasu kvaskovy celozrnný chléb jak se dělá rozkvas kváskový chléb celozrnný recept chleba bez rozkvasu příprava rozkvasu chléb bez rozkvasu jak na rozkvas celozrnný kvaskovy chléb recept celozrny kvaskovy chleb celozrnný kvaskovy chleba pšeničný celozrnný kváskový chléb rozkvas z celozrnné moouky celozrnný pšeničný kvaskovy chleba rozkvas recept kváskový chleba recept kváskový chléb recept