Pletený chléb

Suroviny

Rozkvas:
30 g kvasu
150 g vody
100 g žitné chlebové mouky
50 g pšeničné chlebové mouky
Suroviny na rozkvas dobře promícháme a v teple místnosti necháme vykvasit – trvá to přibližně 10-12 hodin.
Dále do těsta:
150 g vody
100 g hladké mouky T650
250 g pšeničné mouky
(nebo celých 350 g pšeničné chlebové mouky)
– 30-40 minut autolýza
Poté vmíchat:
2 lžičky drceného kmínu
2 rovné lžičky soli (10 g)
10-20 g vody

Postup přípravy receptu

  1. K rozkvasu přidáme zbytek vody a mouky, promísíme a 30-40 minut necháme odpočinout – proběhne autolýza, mouka zbobtná a lepková struktura se pak lépe vyvíjí.

  2. K odpočinuté směsi přidáme kmín, sůl a lžíci – dvě vody a uhněteme těsto. V míse ho zakryjeme a necháme rozkynout – než zvětší objem asi o 50%. Pak těsto vyškrábneme na pomoučněný stůl, prohněteme, rozdělíme na 2 díly a z každého uděláme bulku – budoucí malý chlebík.

  3. Přibližně třetinu bulky rozválíme na pomoučněném stole do velkého „jazyka“ a ten podélně rozřízneme na 3 pásky, ze kterých upleteme plochý cop. Kromě okrajů potřeme plochu copu vodou a převrátíme na něj bulku – viz poslední foto postupu.

  4. Takto nachystaný chlebík uložíme na plech na pečící fólii vzhůru nohama a celý plech s oběma bochníčky pak vložíme kynout do velikého igelitového pytle, který kynoucímu těstu pomůže udržet teplo a vlhko.

  5. Vykynuté chleby opatrně otočíme zpět, můžeme je poprášit moukou a dáme je upéct do rozehřáté trouby s plechem na dně, kam po vsazení chlebů chrstneme 100-150 ml horké vody. Při 220-230°C pečeme 30-35 minut.

Poznámka od kuchařky

Pekárnománie -> http://www.pekarnomanie.cz/pleteny-chleb/

Komentáře k receptu Pletený chléb

Tématické fráze: autolýza chleba autolyza chlebová mouka autolýza mouky autolýza autolyza chleb autolyza lepku chléb bez rozkvasu pletený domácí chleba