Černá rýže se špenátem a semínky

Suroviny

1 hrnek černé rýže
1,5 hrnku zeleninového vývaru (může být i kvalitní z kostky, např. Alnatura)
1 cibule
200 g sekaného listového špenátu
olej
sůl
čerstvě namletý pepř
slunečnicová semínka

Postup přípravy receptu

  1. Rýži propláchneme, zalijeme vývarem a na mírném plameni pod pokličkou vaříme asi 35 minut, až než bude rýže měkká. Je-li potřeba, přidáme ještě trochu vývaru nebo vody.

  2. Mezitím, co se vaří rýže, si na oleji necháme zesklovatět drobně nakrájenou cibuli. Přidáme sekaný špenát, podlijeme několika lžícemi vody a asi 5 minut podusíme. Podle chuti osolíme a opepříme.

  3. Doprostřed talíře nandáme kopeček rýže, na něj navršíme špenát a posypeme semínky.

Poznámka od kuchařky

Černá rýže byla nedávno prohlášena za tzv. superfood (superpotravinu, potravinu nabitou vitamíny a minerály a cennými stopovými prvky). Na rozdíl od západního světa, který ji teprve pomalu objevuje, je na východě už dlouho známá. Tradiční čínská medicína ji doporučuje pro posílení funkce ledvin, proti anémii, pro zlepšení krevní cirkulace, léčbu cukrovky či posílení zraku.

Černá rýže obsahuje 18 aminokyselin, zinek, měď, železo a také celou škálu barviv a biologicky aktivních látek. Nejčastěji zmiňované jsou antokyaniny, které mají silné antioxidační schopnosti. Podle výzkumů obsahuje jedna lžíce otrub z černé rýže více antioxidantů než jedna lžíce borůvek, přitom má méně cukru, více vlákniny a více vitamínu E. Silné antioxidační a protizánětlivé působení je spojeno s protirakovinným účinkem. Díky vysokému obsahu vlákniny je účinná i v předcházení civilizačních chorob (včetně cukrovky, obezity či srdečních chorob).

Ještě malá poznámka na okraj – černá rýže není ve skutečnosti černá, ale tmavě fialová. A velmi ochotně se o svou fialovou barvu dělí se vším, co potká (s vodou, ve které se vaří, s utěrkou, do které otřeme kapku, s dřevěnou vařečkou…).

Zajímavé srovnání (převzato z http://www.organicauthority.com): ¼ šálku rýže (neuvařené) obsahuje:

Bílá rýže: 180 kalorií, 53 g sacharidů, 2 g vlákniny, 3 g bílkovin

Hnědá rýže: 170 kalorií, 46 g sacharidů, 2 g vlákniny, 4 g bílkovin

Černá rýže: 160 kalorií, 34 g sacharidů, 2 g vlákniny, 5 g bílkovin

Tip na vaření: rýži předem namočit, nejméně na hodinu, lépe na 12 hodin. Vařím ji pak ve stejné vodě, v jaké se namáčela, abych ji neokradla o cenné živiny. Na vaření rýže jako přílohy používáme cca 1.25 až 1.5 násobek vody.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Černá rýže se špenátem a semínky

  • hosta hosta

    Tak tohle mne opravdu zaujalo, vyhledala jsem si všechno možné o černé rýži a budu ji v prodejně zdravé výživy hledat hned zítra. Díky za recept:yes:

    Odpovědět

Tématické fráze: černá rýže recepty jak se vaří černá rýže černá rýže rýže černá recepty ryze se spenatem recepty černá ryže černá rýže recept jak dlouho se vaří černá ryze tncz nova léčení cukrovky recepty z černé rýže vaří se cizrna ve vodě ve které se namáčela? černa vaří rýže černá čočka se špenátem ryze černá jak se vari cerna ryze jak se vari recepty z cernou ryzi černa ryže a cizrna černá rýže ve výživě ryze varene kalorie černá rýže vláknina