Sladkokyselý nálev na zeleninu (bez umělých sladidel)

Suroviny

4 l vody
1 l octa
150 g soli
400-500 g cukru (podle chuti)
koření:
bobkový list
celý pepř
nové koření
hořčičné semínko

Postup přípravy receptu

 1. Všechno svaříme dohromady, prochadým zalijeme zeleninu ve sklenicích, zavíčkujeme a zavaříme.

 2. Koření u nás dáváme jen do nálevu určeného na okurky, pokud by vadilo, lze vynechat.

Poznámka od kuchařky

Co jsem četla o umělých sladidlech, přemýšlela jsem, jak je vynechat v tomto klasickém okurkovém nálevu (myslím, že i tak jich v různých pochutinách sníme dost). Kamarádky poradily, nálev jsme několikrát odzkoušeli a zelenina s ním zavařená je příjemně sladkokyselkavá.

Komentáře k receptu Sladkokyselý nálev na zeleninu (bez umělých sladidel)

 • hospodyne hospodyne

  cathleen: nulky okurky jsou přibližně 4 cm, jedničky do 6 cm. Víc ne. " Blbě se to do sklenic rovná, o to líp pak vypadá, i jako např. dárek. Asi se přemohu a vyfotím.:-)
  Krájet je do bramborového salátu by byla práce pro trestance, to si z větších, hrášku, mrkve,zrnek kukuřice a kostiček kapie připravuji rovnou směs. Jenže jednotlivé frakce musím postupně v mražáku nashromáždit. Např. teď je zatím jen hrášek a ty okurky. Poslední bude kukuřička.

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(autor receptu)

  hospodyne: děkuji za zprávu :-8 také u nás frčí, děláme tenhle nálev už několik let :yes:
  Co to jsou "jedničky a nulky"? :-O

  Odpovědět

 • hospodyne hospodyne

  Prvních letošních 13 sklenic se sterilizuje. Já okurky předpěstovávám v kelímcích, tak je máme brzy a v květnu nemrzlo. Zavařuji jen " nulky a jedničky". Větší jdou na zkrmení. Také 10 litrů " močáků" už vykvasilo. Chtěla jsem jen pochválit a doporučit tento recept - lahodný a bez chemie. Cukr jsem přidala podle receptu, který je úplně nejlepší.:yes:

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(autor receptu)

  Alzbetina Prk.: díky, mrknu na značku octa, který používáme. Do nálevu, pokud jde na okurky, dávám povařit i pár bobkových listů a několik kuliček nového koření. Kopr až do sklenic k okurkám :-8

  Odpovědět

 • Alzbetina Prk. Alzbetina Prk.

  Tohle je nejlepší nálev na okurky, jiný nepoužívám. Jen do toho "svého" přidávám ještě 2-3 ks hřebíčku na ty 2 litry nálevu. A důsledně používám pouze Bzenecký ocet, je fakt nejlepší. Ten obyčejný 8% ocet je moc štiplavý. K okurkám do sklenice přidávám vždy ještě vinný list a kousek kopru. <3

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(autor receptu)

  hospodyne: díky. Zrovna u červené řepy bych dala určitě cukru tu spodní hranici - řepa je sladká sama o sobě, také ji máme rádi zavařenou;-)

  Odpovědět

 • hospodyne hospodyne

  Ano, poměr surovin v nálevu jsme získali v mém velmi raném dětství z Fruty v Kunovicích, byl běžný. Tenkrát se dal sehnat i lihový koncentrát koření, takže kdo nechtěl v okurkách zeleninu " pro oko", měl usnadněnou práci. Jinak cukru dávám necelých 40 dkg / myslím, že to nemusí být až tak přesně/. Octa je tam proti jiným receptům méně, takže je nálev tak akorát lahodný. Ale domnívám se, že poměr autorky receptu je dobrý. V každém případě ho zkusím, teď zrovna na řepu. Pro nás je důležitá absence chemie. I tak jí sníme ažaž. H

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(autor receptu)

  Vlasta Dostálová: ten poměr vody a octa si napíšu, díky:-K
  Ale jinak už od loňska děláváme BEZ cukerinu - hledala jsem nějaký recept, kde by nebyl, ale ty zase obsahovaly přípravek Deko, takže zase nic....

  Odpovědět

 • Vlasta Dostálová Vlasta Dostálová(neregistrovaný)

  Tento nálev byl za doby mého dětství uveřejněn v Zemědělských novinách jako znojemský, ale jen s menší úpravou na 3,8 lt vody, 1,2 lt octa, 16 dkg soli, 30 dkg cukru a 50 koleček cukerinu. Do sklenice se dává hořčičné semeno, bobkový list, hřebíček, dvě kolečka křenu, mrkev, cibule a kopr a kdo co má rád. Je to také univerzální lák na vše, tedy okurky, zelí, papriky, zeleninu a houby. Musí se však sklenice sterilovat asi 25 minut při 80 st.

  Odpovědět

 • cathleen cathleen(autor receptu)

  hospodyne: díky :-K cukru dáváš tedy kolik? Ano, původně to je ten tolik oblíbený uni nálev, do kterého ale k 350 g cukru patří i 50 tablet sacharinu - a těm jsem se chtěla jednou provždy vyhnout.
  Bez nějakého Deka nebo podobného polotovaru, jen cukr, sůl a ocet.:-)

  ivulinka: díky, Ivi:-K

  Odpovědět

 • hospodyne hospodyne

  tento poměr surovin je naprosto univezální, naše rodina ho dělá už celé věky. Jen cukru dávám o 10 dkg méně. Hodí se jak na zeleninu, tak na houby i třeba řepu. Koření a ostatní ingredience / cibuli, křen apod/ přidávám rovnou do sklenic - je to pravidelné. Je skutečně výborný a nemusíme být v křeči, když to jí děti. Bodík.:yes::yes:

  Odpovědět

 • ivulinka ivulinka(moderátorka)

  Takových receptů víc:yes:

  Odpovědět

Tématické fráze: sladkokyselý nálev nálev na zeleninu sladkokysely nalev recept sladkokysely nalev na houby zelenina ve sladkokyselém nálevu sladkokysely lak zavařené houby ve sladkokyselém nálevu zelenina v sladkokyselém nálevu zelenina v nálevu sladkokyseli nalev zelenina v sladkokyselem nalevu recept lák na zeleninu sladkokyselý lák na houby nálevy na zeleninu sladkokyselý nálev na okurky sladkokiseli nalyv nejlepší nálev na okurky houby v sladkokyselém nálevu recept nejlepší nalev na houby univerzalni nalev na zeleninu