Zelňačka z raného zelí (kozí brada)

honzam Kuchař: honzam

Doba přípravy: 1,5 - 2 hod. s přípravou 6 porcí Polévky 6 názorů

Suroviny

1/2 hlávky jarního zelí
2 větší nové brambory
kmín
sůl
200 ml smetany ke šlehání 33%
2-3 lžíce hladké mouky
několik snítek kopru
50 g anglické slaniny nebo špeku
2-3 lžíce octa
Recept si zatím oblíbilo 5 kuchařů

Postup přípravy receptu

  1. Nachystal jsem si větší hlávku jarního zelí a překrojil na polovinu. Půlka hlávky bude na polévku stačit. Vykrojil jsem košťál a silné části listů a pokrájel zbytek na větší kousky a snažil se, aby měly pokud možno tvar protáhlého trojúhelníka (odtud název kozí brada, která je do špičky, jako ty trojúhelníky).

  2. Pokrájené zelné listy jsem nasypal do většího polévkového hrnce, přelil vodou a ještě k nim přidal dva středně velké nové brambory, oškrábané a pokrájené na malé kostky.

  3. Do vody jsem vsypal lžičku soli a dvě lžičky kmínu a uvedl polévku do varu. Asi za 40–45 minut by mělo být zelí i brambory měkké.

  4. Přilil jsem 200 ml smetany s rozšlehanou moukou, přidal několik snítek kopru, asi 50 g na malé kostičky pokrájené slaniny opečené na pánvi, dosolil, zakápl octem, ještě chvíli povařil a odstavil.

Poznámka

Dnes padlo rozhodnutí brzo ráno – ano, bude se vařit Kozí brada. Tato polévka pochází pravděpodobně ze severní části Moravy a hlavně ze Slezska a Lašska.

Přidat k oblíbeným Vytisknout recept


Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Poslat emailem

Recept sdíleli již 3 kuchaři a kuchařky

Ohodnoťte recept: Zelňačka z raného zelí (kozí brada)

Tématické fráze: polévka z raného zelí rané zelí recepty recepty na rane zeli polévka z ranného zelí polévka kozí brada ranné zelí polévka z jarního zeli recepty kozí brada polevka zelná polévka z raného zelí rané zelí recept zelňačka z mladeho zeli polevka z jarniho zeli zelňačka s krkovičkou rept na polévku z ranného zelí zelná polévka z ranneho zeli recept polévka kozí brada bílá zelňačka z hlávkového zelí recepty zelňačka z hlávkového zelí se smetanou bílá zelná polévka z raného zelí polevka z ranneho zelí recepty