Ciabatty

Suroviny

Preferment:
150 g vody
150 g hladké mouky
1 g čerstvého droždí
Dále:
180 g vody
350 g hladké mouky
na dokončení:
30 g vody
2 g čerstvého droždí
2 lžičky soli

Postup přípravy receptu

 1. 12 hodin předem smícháme preferment a zakrytý ho necháme v teple místnosti pracovat.
  Pak k němu přidáme další vodu a zbytek mouky, promícháme a necháme 30-45 minut stát.

 2. Ve 30 g vody dobře rozmícháme droždí, vlijeme k těstu a alespoň 7 minut hněteme – v průběhu hnětení přidáme sůl tak, aby se stačila v těstě dobře promíchat.
  Hotové těsto v míse zakryjeme a necháme kynout 70-90 minut.

 3. Nakynuté těsto stěrkou vyškrábneme na stůl posypaný moukou. Pomocí karty (širší stěrky) měkké těsto po délce třikrát přeložíme, asi jako když rolujeme štrůdl – vznikne pěkný balíček. Svrchu ho posypeme moukou, lehce maličko roztlačíme do obdélníku a kartou nakrájíme poměrně úzké dílky – stačí 5 kusů.

 4. Každý díl těsta položíme řeznou plochou na moukou posypaný stůl, poprášíme i svrchu a necháme nakynout (ideální je zakrýt je fólií, aby těsto neosychalo).
  Po 45-60 minutách všechny ciabatty uložíme na plech s pečící fólií. Při tom je obrátíme (plocha, která ležela na stole bude teď navrchu) a lehce natáhneme. Pracujeme opatrně, abychom z těsta nevymačkali bubliny.

 5. Necháme už jen krátce dokynout a upečeme.
  Pečeme v dobře rozpálené troubě s dlaždicí na roštu a se starým plechem vloženým na dně. I s fólií ciabatty sešoupneme přímo na dlaždici, do plechu na dně trouby chrstneme asi 100 ml horké vody (pozor na opaření!) a rychle zavřeme.
  Prvních 8 minut pečeme na 250°C, pak snížíme teplotu a na 200°C dopečeme – přibližně 12-15 minut.Pět minut před koncem pečení pak troubu krátce vyvětráme od páry.

  Každá trouba peče malinko jinak a jistě si každý najde ten svůj způsob pečení. Upečené ciabatty je třeba nechat vychladnout na kovové mřížce.

Poznámka od kuchařky

Pekárnománie -> http://www.pekarnomanie.cz

Komentáře k receptu Ciabatty

TIP dne na email

Tématické fráze: ciabatty ciabatta recept mouka na upečení ciabaty fougasse strudl pečení ciabaty pečení ciabatty stěrky recept ciabatty recept co jsou ciabatty ciabattky ciabatta recepty špaldova ciabatta recept delka peceni ciabaty špaldová ciabatta domácí ciabatta ze špaldové mouky co je ciabatty