Šumava - chléb

Suroviny

150 ml vody
230 ml podmáslí
1,5 lžíce octa
3 lžíce oleje
1,5 lžičky cukru
3,5 lžičky soli
70 g pšeničné celozrnné mouky
300 g hladké mouky
280 g tmavé žitné mouky
1/2 lžíce celého kmínu
1/2 lžíce drceného kmínu
1/2 lžičky chlebového koření
1,5 lžičky sušeného droždí

Postup přípravy receptu

 1. Suroviny dáme do pekárny tak, jak jdou za sebou v receptu a zapneme program 1 - základní, velikost střední - 1000 g, kůrka 2 - střední.

  Horký chléb ihned po upečení potírám slanou vodou : nemusí se.

Poznámka od kuchařky

Původní recept je od Radůzy. Já jsem si recept postupem času upravila dle naší chuti a pár surovin pozměnila jak váhově, tak typově.

Místo podmáslí můžete dát jen vodu, pak se více podobá Šumavě, ale s podmáslím je zase nadýchanější a kypřejší. Pekárnu mám k dispozici Moulinex home bread XXL.

Komentáře k receptu Šumava - chléb

 • danas danas

  :yes::yes::-):yes::yes: výborný!!!!

  Odpovědět

 • mirca75 mirca75(autor receptu)

  Tenhle jsem pekla v jiném poměru mouky(něco pro zdraví;-))-280g pšen.celozrnné mouky hrubé,300g hladké mouky a 70g tmavé žitné a chlebík byl krásně voňavý a moc dobrý.Sice mi nahoře trochu popraskal:-(,ale na chuti mu to neubralo:-p.K večeři jsem k němu udělala pomazánku a na snídani byl s máslem a domácí marmeládkou:-p:-p.

  Odpovědět

 • Bibinka Bibinka

  Merylas,můžu tě uklidnit, že já mám také robota Etu léta letoucí a jsem s ní spokojená a kdyby všechno šlapalo tolik let jako ona bylo by to dobře.:yes:

  Odpovědět

 • Merylas Merylas(moderátorka)

  Já v nouzi použila na koření hmoždíř :-8 a dobře mi to šlo v mlýnku na kávu, mám starý robot Etu a tam je na kávu taková nádobka a nůž co seká, na kávu jsem to nepoužívala, jen občas na to koření. Ale je to fakt starý robot a to už dnes skoro nikdo nemá.:-8

  Odpovědět

 • maris maris

  Mirco, jsi zlato, právě tam jdu. V DM nakupuji od Alnatury bujonové kostky, po koření na chleba jsem se dřív nekoukala, to mě zajímá až teď:-8:-D:-D Díky !

  Odpovědět

 • mirca75 mirca75(autor receptu)

  Maris:-)To koření kupuji v DM drogerii.Bylo to jako dvojbalení,naposledy jsem kupovala v půli ledna;-)Ale myslím že ve velkých obchodech s bio koutkem nebo kde se prodávají chlebové mouky ho taky najdeš;-).Obsahuje Anýz,Fenikl,Koriandr a Kmín.Je dost aromatické takže mě stačí dát do 1OOOg chleba 1/4-1/2 malé odměrky,samozřejmě dle typu chleba který zrovna dělám.Ale pakliže jsi šťastným vlastníkem mlýnku na koření tak si ji určitě můžeš udělat i sama;-)Posílám ti fotečku abys věděla co hledat;-)

  Odpovědět

 • maris maris

  Mirco, prosím Tě, kde kupuješ to chlebové koření a co obsahuje ? Nebo si ho sama mícháš ? Já jsem ho snad nikde neviděla:-O:-)

  Odpovědět

 • Jikotka Jikotka

  Já myslela že je to nějaký dobrý recept na chlebík,no tak aspoň vzpomínej při pečení houstiček:-*:-*:-D.Jsi opravdu vzorná :-!Tohle jsem psala večer,ale spadl mi internet tak dopisuju dnes:-O:-O:-S:-D

  Odpovědět

 • mirca75 mirca75(autor receptu)

  :-)My jsme si tam chodili s manželem každé ráno do takové malé pekárničky,paní za pultem už nás znala,poprosili jsme ji o pola podpekom-dostali jsme půlku teplého,krásně nadýchaného a voňavého:-*bílého chleba a šli jsme snídat.Škoda že už je to pryč;-(

  Odpovědět

 • Jikotka Jikotka

  Co je chorvatský podpek :-?:-?

  Odpovědět

 • Paprika Paprika

  :-8 jéé, já asi neumím číst. Já si toho nevšimla :-8 Dávám bodíka;-)

  Odpovědět

 • mirca75 mirca75(autor receptu)

  Papriko:-) viz poznámky;-),podmáslí jsem nahradila vodou takže jí je dohromady 380ml.Určitě to jde i s mlékem nebo smetanou ale já tyhle bílé chleby moc nemusím-tedy kromě čerstvého chorvatského podpekom:-p:-p ten bych jedla pořád a pořád a pořád...:-D

  Odpovědět

 • Paprika Paprika

  Mám stejnou pekárnu;-) tak ho asi upeču, když je v Moule vyzkoušený. Mám dotaz, když je bez podmáslí - co tam je místo něj? Mléko nebo smetana? Ď. za odpověď.

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Moc hezký chlebíček, bože, ať už mám tu pekárnu!:-// Zaslouží si bodík!:-)

  Odpovědět

Tématické fráze: domácí chléb šumava chléb šumava z domácí pekárny domací chleba šumava pekárna šumava recept na chleba z domácí pekárny chorvatský chléb domácí pekárna moulinex recepty šumava z domácí pekárny pekárna moulinex recepty šumavský chléb chorvatský chleba sumavsky chleba chorvatský chléb recept chléb šumava v domácí pekárně domácí šumava recepty domácí pekárna moulinex moulinex pekárna recepty chléb šumava domácí pekárna šumavský chléb z domácí pekárny šumavsky chleb recept