Rychlá bílá koprovka se sázeným vejcem

Suroviny 3 porce

3/4 litru mléka
2 lžíce smetany 33%
cca 1,5 dl silného hovězího vývaru, nejlépe připravený dlouhým vařením z kostí a předního hovězího, odpařovaný k co nejintenzívnější chuti a hustotě, ale můžeme použít i kostku Hovězího bujónu Knorr)
4–6 šalotek
3 kostky cukru
3 lžíce hrubé mouky
2–3 lžíce citrónové šťávy (nebo suchého vína – nejlépe Vlašský rnebo Rýnský ryzlink, obojí je k podlévání pokrmů vhodné)
3–4 lžíce čerstvého mladého posekaného kopru
1 žloutek
1 lžíce másla
sůl na dochucení
Sázená vejce:
6 vajec
pršut nebo 6 koleček většího salámu raději suchého
6 kusů listů (po polovinách) pekingského zelí (jako vložku pod vajíčka)
špetka soli

Postup přípravy receptu

  1. Do hrnce nalijeme vývar, do něj vložíme oloupané šalotky a zvolna přivedeme k varu, šalotky povaříme asi 5 minut, než začnou měknout a pouštějí už chuť.

  2. Vývar se šalotkami zalijeme mlékem, vysypeme do něj mouku a za stálého míchání přivedeme k varu (jako krupicovou kaši). Až se vytvoří vařením polohustý krém, dochutíme solí, cukrem a citrónovou šťávou.

  3. Před odstavením vmícháme jemně posekaný kopr a minutu povaříme.

  4. Omáčku vylepšíme vmícháním žloutku a jiskřičky másla.

  5. Podáváme s vařeným hovězím masem, vejcem vařeným natvrdo, nebo sázeným a s bramborami nebo s knedlíkem. Dáváme-li do omáčky suché bílé víno místo citrónu, příp. octa, musíme ho nechat chvilku povařit.

  6. Sázená vejce: Do mikrovlnky použijeme formičku na srdíčka nebo lívanečky, vyložíme každou salátovým listem a na něj položíme salám a snažíme se prsty zformovat tvar. Do tak vzniklé nádobky vyklepneme opatrně vejce (připravujeme-li v mikrovlnce, pak napíchneme několikrát žloutek, aby nevybuchoval a neprskal), na lívanečník na sporák nemusíme.

  7. Na lívanečníku (pánvi) pečeme tak dlouho, až bude vejce správně upečené a v mikrovlnce 3 – 4 minuty, také do ztvrdnutí žloutků a bílků.

  8. Na talíř dáme nejdříve naběračkou omáčku, k ní přílohu (brambory či knedlík) a na omáčku pak položíme naše sázená vejce, po dvou na porci. Můžeme nést na stůl ještě horké.

Komentáře k receptu Rychlá bílá koprovka se sázeným vejcem

K receptu nejsou žádné komentáře.

Tématické fráze: vejce benedikt koprova omačka se sazenyma vejci koprovka s hovězím masem koprová omáčka se sázeným vejcem krupicová vložka ke koprovce omacka bila k nokum knorr koprovka bílá s vejcem bila omáčka s vejci se sázeným vejcem formičky pro sázená vejce sázená vejce v omacce koprová omáčka a sazena vejce sázená vejce do octa bílá omáčka s noky a vařeným vejcem mascarpone krem ztvrdnuti sázené vejce s koprová omáčka recept sázené vejce v mikrovlnce jak dlouho recept na koprovku s knedlíkem a hovězím masem koprová omáčka se sazenym vejcem