Nutelové kytičky bez lepku, mléka a vajec

Suroviny

130 g bezlepkové mouky Schär B
50 g bezlepkové mouky Jizerka
30 g solamylu
1/4 kávové lžičky xanthanu
70 g moučkového cukru
140 g Stelly (nebo jiného margarínu bez obsahu mléka)
několik kapek citronové šťávy
1 kávová lžička citronové kůry
čokoládová pomazánka na slepení bez obsahu mléka (např. od firmy Rapunzel)
případně čokoládová poleva
cukrářské zdobení

Postup přípravy receptu

  1. Ze všech surovin vypracujeme hladké těsto. Pracujeme rychle, aby se nezačalo lepit. Necháme přibližně 3 hodiny odležet v lednici. Poté vyválíme na tloušťku cca 3 mm a vykrájíme kytičky. U části z nich ještě vykrojíme kolečkem dírku v prostředku.

  2. Pečeme při 160°C 7-10 minut. Upečené cukroví necháme zchladnout na plechu, teprve potom s ním manipulujeme.

  3. Slepujeme čokoládovou pomazánkou bez mléka. Plné kytičky polijeme čokoládovou polevou a posypeme cukrovým zdobením. Kytičky s dírkou v prostředku můžeme nechat jen tak, nebo opět přikrášlit barevným zdobením.

Poznámka od kuchařky

Toto je první cukroví bez lepku, mléka a vajec, které se mi podařilo. Na chuť je k nerozeznání od lepkového a vůbec se nedrobí. Největší problém bezlepkového pečiva je jeho křehkost, často se rozpadá i "křivým pohledem". Ohromné zlepšení vlastností přináší přidání solamylu a xanthanu do těsta.

S těstem je třeba pracovat velmi rychle, válet pouze polovinu a druhou zatím nechat v lednici. Válela jsem na silikonovém válu, pekla na pečicím papíru.

Tento a další recepty bez lepku, mléka a vajec naleznete na mých stránkách http://www.varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/.

Komentáře k receptu Nutelové kytičky bez lepku, mléka a vajec

Tématické fráze: nutelové hvězdičky cukroví bez mléka a vajec cukrovy bez vajec nutelove těsto nutelove cukrovi nuttelové hvězdičky nutelové těsto na cukroví cukrovy bez lepku bezlepkové cukroví s nutelou vlastnosti solamylu cukroví bez mléka, vajec a lepku (recepty) cukrovi z nutelou nutelové vánoční hvězdičky citronové cukroví bez vajec nutelove rohlicky bez vajec solamylu bez lepku bezlepkové a bez vajec a mléka hvezdicky nutelove nutellové hvězdičky bezlepkove kyticky