Kombucha

Nápoje Doba přípravy: cca týden 36 názorů

Nápoje Doba přípravy: cca týden 36 názorů

Suroviny

Kombucha
černý čaj (později také může být zelený a ovocný)
bílý cukr
(já používám na 3 litry nápoje čtyři sáčky černého čaje a 270 g cukru)

Postup přípravy receptu

 1. Násadu kombuchy koupíme ve Zdravé výživě, případně nám ji někdo daruje. Pokud koupíme, obdržíme i podrobný návod na pěstování.

 2. Pěstování je velmi snadné: Uvaříme čaj - nejlépe do 3 l sklenice, osladíme. Na 3 litry čaje používám 4 sáčky černého čaje a 270 g cukru. Množství cukru lze upravit podle chuti. Když je kombucha silná a prospívá, je možné čaje míchat - k černému čaji přidávat i zelený nebo ovocný.

 3. Čaj necháme vychladnout a vložíme do něj kombuchu a cca 1 dcl hotového nápoje, který obdržíme s násadou. Zakryjeme papírovým kapesníkem nebo látkovým kapesníkem (neuzavíráme vzduchotěsně!) a necháme stát v teple cca 7-9 dní.

 4. Doba se liší podle toho, jak je teplo a jak je kombucha silná. Můžeme ochutnávat brčkem. Když už nám chuť nápoje vyhovuje, scedíme a založíme novou várku, do které dáme opět kombuchu a trošku hotového nápoje.

 5. Kombucha postupně poroste, může ležet na povrchu nápoje, nebo u dna, nebo se vznášet uprostřed - to všechno je v pořádku. Postupně se v nápoji tvoří nová kombucha, buď na povrchu, nebo spojená s původní houbou. Můžeme je dělit a vyrábět více nápoje nebo někomu darovat.

 6. Pokud máje hotový kombuchový nápoj, novou houbu můžeme vypěstovat i tak, že použijeme hotový nápoj a oslazený černý čaj v poměru 1:1 nová houba vyroste v nápoji - mám vyzkoušeno.

Poznámka od kuchařky

diskuze o kombuše s mnoha zajímavými odkazy na pěstování + na videa o pěstování na nástěnce:

http://diskuse.dama.cz/diskuse.php?d=20829&z=0#zal

zadáte-li do vyhledavače kombucha, otevře se také mnoho odkazů

Alternativy k tomuto receptu

Komentáře k receptu Kombucha

 • magdalenka magdalenka(moderátorka)

  Xixaon: to je ta kombucha.

  Odpovědět

 • Xixaon Xixaon

  Narostlo mi v čaji cosi průhledného na povrchu nevíte náhodou co to je? Díky

  Odpovědět

 • kratochvil jiří kratochvil jiří(neregistrovaný)

  Verča: Dobrý den. Věruško,pokud se semnou podělíte o kombuchu, budu rád .Moje adresa- Dlouhonovice,ul.Dolečka čp.64 p.Žamberk 56401 tel.732509023

  Odpovědět

 • spagetka spagetka

  vojířová jana: čti rozporuplné názory, proto je opravdu lepší poradit se s lékařem, jak radí Betyna. Můj muž třeba kombuchu nesmí ani omylem
  http://www.kombucha.wbs.cz/Nabidka-kombuchy-na-trh...
  a třeba zde úplný opak:
  http://tibetskahouba.netstranky.cz/kombucha.html
  Takže fakt lékař, nezkoušet to sama
  což se radí i zde
  http://www.uspesna-lecba.cz/kombucha/

  Odpovědět

 • Betyna Betyna(autorka receptu)

  vojířová jana: dobrý den, to se budete muset zeptat svojeho lékaře - lékařské vědomosti bohužel nemám.

  Odpovědět

 • vojířová jana vojířová jana(neregistrovaná)

  dobry den chtěla bych vědět,jestli mužu pit kombuchu .jsem cukrsž dik

  Odpovědět

 • Verča Verča(neregistrovaná)

  Kdo chcete vyzkoušet kombuchu, ráda se podělím :-)
  Poštou lze zaslat kamkoliv.

  coccinell.a@seznam.cz

  Odpovědět

 • Kofran Kofran(neregistrovaný)

  Před třiceti lety jsem si narazil páteř v kříži , začala tvrdnout praskat, že to bylo pomalu slyšet . V předklonu jsem dosáhl tak ke kolenům, to mi bylo třicetdva. Známá mi darovala štěp kombuchy a po dvou letech jedno ráno nic, pohoda, předklon dosáhnu na zem , div jsem to neobrečel. Ještě další rok jsem milou kombuchu pil než mi zplesnivěla. Novou jsem nesehnal zplesnivěla i těm co jsem věnoval dřív. Ale ještě dnes, dosáhnu dlaněmi v předklonu na zem .Musel jsem se o tom s vámi podělit . Jiné léky ani doplňky jsem neužíval. Ale z toho nápoje si ji pokusím vypěstovat.

  Odpovědět

 • Vláďa Vláďa(neregistrovaná)

  Dělala jsem ji poprvé,koupila jsem základ ve speciálním obchodě,udělala dle návodu a po osmi dnech jsem zjistila,že mě sice narostla nová houba,ale bohužel měla nahoře plíseň.Kde se stala chyba?Teplotu a vše jsem dodržela,jsem velmi zklamaná,poraďte prosím.:-//

  Odpovědět

 • Martin Martin(neregistrovaný)

  Věra Suchá: Dobrý den, je docela zajímavé, že na stránce http://www.h-poradna.cz/kombucha.php dostala kombucha docela na frak, zatímco jakési už na první pohled pochybné masážní prstýnky, rodinné konstelace a jiné hlouposti jsou vychvalovány do nebe - není to třeba tím, že na kombuše dotyčný provozovatel stránek nemůže vydělat, protože k ní lze přijít zdarma?;-)

  Odpovědět

 • Martin Martin(neregistrovaný)

  Dobrý den,

  při výrobě nápoje z kombuchy se mi na hladině utvořily trochu jakoby chomáčky pěny - je to normální, nebo je něco špatně?

  Díky za rady.

  Odpovědět

 • Věra Suchá Věra Suchá(neregistrovaný)

  Velice zajímavý pohled na kombuchu nabízí tyto stránky :yes:http://www.h-poradna.cz/kombucha.php

  Odpovědět

 • Betyna Betyna(autorka receptu)

  Zdena: špatně není vůbec nic, naopak - kombuše se dobře daří. Houbičky se budou dělat pořád - můžou se vypít kdo to nesnese, tak si musí před pitím přecedit.
  Je možné vypěstovat si i úplně novou kombuchu tak, že dáme hotový nápoj + sladký čaj v poměru 1:1 a necháme odstát cca týden, přidáme zase sladký čaj a tak pořád, až naroste a zesílí na povrchu nová houba.

  Odpovědět

 • Zdena Zdena(neregistrovaná)

  Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o radu,pěstuji kombuchu ale nějak mi stále poslední dobou i když jí sleju,přes nejlemnější plátno,tak se dělají nové houbičky,vždycky jí musím těsně před pitím,znova přecedit,mohl by mě někdo poradit,co dělám špatně,předem děkuji za radu a pěkný večer.....Zdena

  Odpovědět

 • nachos nachos

  Myslím, že se dá sehnat i v lékárně, oni jí objednají. A vyjde to cca 150,-

  Odpovědět

Předchozí 1 2 3

Tématické fráze: kombucha návod kumbucha kombucha domací výroba kombucha výroba houba kombucha kombucha příprava kompucha kombucha do čaje výroba kombuchy konbucha houba kombucha recept kombucha léčivé účinky zázračná houba kombucha kambucha kombucha léčivé účinky diskuze snídaně s novou kombucha combucha jak se dělá kombucha domácí výroba kombuchy kombucha video